MIC5365-1.2YMT-TZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: ₱17.87000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4,988
Unit Price: ₱35.73000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
onsemi
onsemi
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1x1)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5365-1.2YMT-TZ
DigiKey Part Number
MIC5365-1.2YMT-TZ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5365-1.2YMT-TZ
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5365-1.2YMT-TZ Models
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
4-TMLF® (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA