MIC5528-3.3YMT-TR
DigiKey Part Number
576-4766-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-4766-1-ND - Cut Tape (CT)
576-4766-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5528-3.3YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TDFN (1.2x1.2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5528-3.3YMT-TR Models
PSRR
70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-TDFN (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA