PIC12F1571-E/MS
DigiKey Part Number
PIC12F1571-E/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1571-E/MS
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12F1571-E/MS Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-MSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)