PIC12F508T-I/MS
DigiKey Part Number
PIC12F508T-I/MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F508T-I/MSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F508T-I/MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F508T-I/MS
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-MSOP
EDA/CAD Models
PIC12F508T-I/MS Models
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
8-MSOP
Speed
4MHz
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)