PIC12F615T-I/SN
DigiKey Part Number
PIC12F615T-I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F615T-I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F615T-I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F615T-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
PIC12F615T-I/SN Models
Category
Program Memory Size
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)