PIC12F683-I/P
DigiKey Part Number
PIC12F683-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F683-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC12F683-I/P Models
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)