PIC16F1936-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1936-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1936-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F1936-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)