PIC16F505-I/SL
DigiKey Part Number
PIC16F505-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F505-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F505-I/SL Models
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
14-SOIC
Speed
20MHz
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)