PIC16F57-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F57-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F57-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16F57-I/SS Models
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
28-SSOP
Speed
20MHz
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)