PIC16F877-04I/PQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3,821
Unit Price: ₱181.63000
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-MQFP (10x10)
PIC16F877-04I/PQ
DigiKey Part Number
PIC16F877-04I/PQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F877-04I/PQ
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F877-04I/PQ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
368 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
4MHz