PIC16F883-E/SO
DigiKey Part Number
PIC16F883-E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F883-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F883-E/SO Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)