PIC18F14K50-I/SO
DigiKey Part Number
PIC18F14K50-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F14K50-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC18F14K50-I/SO Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
20-SOIC
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)