PIC18F27Q10-E/STXVAO
DigiKey Part Number
150-PIC18F27Q10-E/STXVAO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F27Q10-E/STXVAO
Description
128KB FLASH, 3.5KB RAM, 256B EEP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4)
EEPROM Size
1K x 8
Series
RAM Size
3.53K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz