PIC18F44K20-I/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 2,074
Unit Price: ₱176.27000
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)
PIC18F44K20-I/ML
DigiKey Part Number
PIC18F44K20-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F44K20-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F44K20-I/ML Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz