PIC24F08KA101-I/SS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: ₱162.32139
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SSOP
PIC24F08KA101-I/SS
DigiKey Part Number
PIC24F08KA101-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F08KA101-I/SS
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F08KA101-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 9x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)