PIC24FJ16GA004T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ16GA004T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC24FJ16GA004T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC24FJ16GA004T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ16GA004T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC24FJ16GA004T-I/PT Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz