PIC24FJ256GA108T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA108T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC24FJ256GA108T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC24FJ256GA108T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA108T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC24FJ256GA108T-I/PT Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz