PIC32CM3204GV00048T-I/Y8X
DigiKey Part Number
150-PIC32CM3204GV00048T-I/Y8XTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC32CM3204GV00048T-I/Y8XCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC32CM3204GV00048T-I/Y8XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CM3204GV00048T-I/Y8X
Description
CORTEX MO+ W/32K FLASH AND 4K SR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ PIC® 32CM GV Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.62V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 1x10b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz