PIC32MX795F512LT-80I/PF
DigiKey Part Number
PIC32MX795F512LT-80I/PFTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC32MX795F512LT-80I/PFCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC32MX795F512LT-80I/PFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX795F512LT-80I/PF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
PIC32MX795F512LT-80I/PF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
80MHz