SMCJ18AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,227
Unit Price: ₱60.74000
Datasheet
Direct
In Stock: 4,597
Unit Price: ₱60.74000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 884
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 220
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ18AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ18AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18AE3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V