BSF-C88108+
DigiKey Part Number
3157-BSF-C88108+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSF-C88108+
Description
LUMPED LC BSF, 88 - 108 MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98MHz Center Frequency Band Stop RF Filter (Radio Frequency) 20MHz Bandwidth 5dB 14-SMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSF-C88108+ Models
Category
Filter Type
Band Stop
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
5dB
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
14-SMD Module
Frequency
98MHz Center
Size / Dimension
0.870" L x 0.800" W (22.10mm x 20.32mm)
Bandwidth
20MHz
Height (Max)
0.250" (6.35mm)