0500588000-05-R8
DigiKey Part Number
0500588000-05-R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500588000-05-R8
Description
5" PRE-CRIMP 1852 RED
Customer Reference
Detailed Description
Red 28 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 5.00" (127.00mm)
Category
Wire Gauge
28 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
5.00" (127.00mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
10₱35.43200₱354.32
30₱31.10500₱933.15
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
5" PRE-CRIMP 1852 BLACK
In-Stock: 0
Unit Price: ₱35.43200
5" PRE-CRIMP 1852 BLUE
In-Stock: 0
Unit Price: ₱35.43200
5" PRE-CRIMP 1852 BROWN
5" PRE-CRIMP 1852 GREEN
5" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 139
3" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 219
4" PRE-CRIMP 1852 RED
6" PRE-CRIMP 1852 RED
In-Stock: 460
8" PRE-CRIMP 1852 RED