MM-212-037-113-0000
MM-212-037-113-0000
DigiKey Part Number
4134-MM-212-037-113-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM-212-037-113-0000
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C