MPL-AL6050-3R3
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6050-3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL6050-3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL6050-3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6050-3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 10.1A 11.5 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 10.1 A 11.5mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12A