MPL-SE2512-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE2512-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE2512-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE2512-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE2512-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 2.5A 72 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Inductor 2.5 A 72mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
72mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A