1255AY-150M=P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 6,078
Unit Price: ₱20.84000
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: ₱11.67061
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 63mOhm Nonstandard
1255AY-150M=P3
DigiKey Part Number
490-10802-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10802-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1255AY-150M=P3
Description
FIXED IND 15UH 2.4A 63 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1255AY-150M=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
63mOhm
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Tolerance
±20%