DE1B3RA151KN4AN01F
DigiKey Part Number
490-16177-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16177-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE1B3RA151KN4AN01F
Description
CAP CER 150PF 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DE1B3RA151KN4AN01F Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C