LQH2MCN100M52L
DigiKey Part Number
490-4990-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4990-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4990-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2MCN100M52L
Description
FIXED IND 10UH 200MA 2.96 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 2.96Ohm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH2MCN100M52L Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.96Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
60MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)