LQM18DH150M70L
DigiKey Part Number
490-LQM18DH150M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18DH150M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18DH150M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18DH150M70L
Description
FIXED IND 15UH 10MA 2.54 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 2.54Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM18DH150M70L Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.54Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
24MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
80mA