LQM18DH6R8M70L
DigiKey Part Number
490-LQM18DH6R8M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18DH6R8M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18DH6R8M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18DH6R8M70L
Description
FIXED IND 6.8UH 330MA 960 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Multilayer Inductor 330 mA 960mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18DH6R8M70L Models
Category
DC Resistance (DCR)
960mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)