LQW18CN4N9D0HD
DigiKey Part Number
490-LQW18CN4N9D0HDTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW18CN4N9D0HDCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW18CN4N9D0HDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18CN4N9D0HD
Description
FIXED IND 4.9NH 2.6A 15 MOHM SMD
Detailed Description
4.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 2.6 A 15mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW18CN4N9D0HD Models
Category
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
2.3GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Wirewound
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±0.5nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)