LQW2BAN3N6J00L
DigiKey Part Number
490-16042-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16042-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16042-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW2BAN3N6J00L
Description
FIXED IND 3.6NH 2A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 nH Unshielded Wirewound Inductor 2 A 50mOhm Max 0805 (2015 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW2BAN3N6J00L Models
Category
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
75 @ 1.5GHz
Series
Frequency - Self Resonant
11.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2015 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)