LQW2BAS5N6J00L
DigiKey Part Number
490-5644-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5644-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5644-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW2BAS5N6J00L
Description
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 80mOhm Max 0805 (2015 Metric)
EDA/CAD Models
LQW2BAS5N6J00L Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
65 @ 1GHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.9GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)