PRG21BC2R2MM1RA
DigiKey Part Number
490-8512-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8512-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8512-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BC2R2MM1RA
Description
PTC RESET FUSE 16V 220MA 0805
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 16V 220 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PRG21BC2R2MM1RA Models
Category
Current - Max
9 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
2.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
16V
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
220 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
500 mA