MYRGP080060W21RF
DigiKey Part Number
811-MYRGP080060W21RFTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYRGP080060W21RFCT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYRGP080060W21RFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYRGP080060W21RF
Description
0.6A, NON-ISOLATED POL DC/DC CON
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 4V 600mA 1.8V - 6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYRGP080060W21RF Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
600mA
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
1.8V
Package / Case
8-PowerTDFN Module
Voltage - Input (Max)
6V
Size / Dimension
0.10" L x 0.08" W x 0.04" H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm)