STDCSK8-16M
DigiKey Part Number
644-STDCSK8-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCSK8-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCSK8-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSK8-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 8pF 120 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)