NHD-2.1-480480AF-ASXP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.1-480480AF-ASXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.1-480480AF-ASXP
Description
2.1" Round IPS TFT W/ MIPI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 18-Bit (RGB), MIPI DSI, Parallel 2.1" (53.74mm) 480 x 480
EDA/CAD Models
NHD-2.1-480480AF-ASXP Models
Category
Viewing Area
55.38mm W x 55.36mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 480
Interface
18-Bit (RGB), MIPI DSI, Parallel
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7701S
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.1" (53.74mm)