BZT52-C3V9X
DigiKey Part Number
1727-7694-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7694-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7694-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-C3V9X
Description
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 350 mW ±5.1% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.1%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V