BZV85-C18,113
DigiKey Part Number
1727-1514-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1514-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C18,113
Description
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41
Detailed Description
Zener Diode 18 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZV85-C18,113 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms