PSMP061-60YEX
DigiKey Part Number
1727-PSMP061-60YEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMP061-60YEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMP061-60YEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMP061-60YEX
Description
PSMP061-60YE/SOT669/LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 25A (Tc) 66W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1060 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
66W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
61mOhm @ 4.7A, 10V