0805WBD8120S01
DigiKey Part Number
3372-0805WBD8120S01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
ORIENTAL TECHNOLOGY
Manufacturer Product Number
0805WBD8120S01
Description
LED WHITE DIFFUSED 2012 SMD
Customer Reference
Detailed Description
White 455nm LED Indication - Discrete 2.8V 0805 (2012 Metric)
Category
Lens Size
2.00mm x 1.20mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Series
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
460nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.80mm