CG12M00000S001
DigiKey Part Number
3372-CG12M00000S001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
TGS
Manufacturer Product Number
CG12M00000S001
Description
CERAMIC RES 12MHz SMD3731
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz Ceramic Resonator ±0.3% 30 Ohms -25°C ~ 85°C Surface Mount
Category
Frequency Tolerance
±0.5%
Manufacturer
TGS
Impedance
30 Ohms
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD, No Lead
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.146" L x 0.122" W (3.70mm x 3.10mm)
Frequency
12 MHz
Height
0.047" (1.20mm)
Frequency Stability
±0.3%