MSA75152K0S001
DigiKey Part Number
3372-MSA75152K0S001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Coilmx
Manufacturer Product Number
MSA75152K0S001
Description
FIXED IND 1.5MH 6 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6Ohm Max 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6Ohm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
2-SMD
Material - Core
Supplier Device Package
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
250mA