NC1M120C12WDCU
DigiKey Part Number
3372-NC1M120C12WDCU-ND
Manufacturer
NovuSem
Manufacturer Product Number
NC1M120C12WDCU
Description
SiC MOS Wafer 12mOhm 1200V NiPdA
Customer Reference
Detailed Description
1200 V 214A (Tc) Surface Mount Wafer
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 20A, 20V
Series
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 40mA
Packaging
Tray
Vgs (Max)
+22V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8330 pF @ 1000 V
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
Wafer
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C