LGN2P681MELZ45
DigiKey Part Number
493-8314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2P681MELZ45
Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGN2P681MELZ45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C