LGN2W820MELY30
DigiKey Part Number
493-8394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2W820MELY30
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGN2W820MELY30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C