LLS2W151MELZ
DigiKey Part Number
493-2604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W151MELZ
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LLS2W151MELZ Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.18 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.6874 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C