PCV1H101MCL2GS
DigiKey Part Number
493-4558-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4558-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4558-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1H101MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCV1H101MCL2GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm