PCV1J270MCL2GS
DigiKey Part Number
493-4562-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4562-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4562-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1J270MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 27UF 20% 63V SMD
Detailed Description
27 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 38mOhm 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCV1J270MCL2GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
27 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm