PLF1D101MDO2
DigiKey Part Number
493-14777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF1D101MDO2
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PLF1D101MDO2 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.32 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm